Menu
Šūnbetons – pildmateriālu aizstājterapija

Satura mārketings 14.06.2023    twitter icon facebook icon

Šūnbetons – pildmateriālu aizstājterapija


Progresīvu būvniecības tehnoloģiju iekļaušana praksē būtiski palielina būvniecības kvalitātes, efektivitātes, drošības, ilgtspējības, kā arī vērtības un cenas attiecību.

Lai gan lielākajā daļā citu nozaru pēdējo gadu laikā ir notikušas milzīgas pārmaiņas un tās ir izmantojušas procesu un produktu inovāciju priekšrocības, inženierzinātņu un būvniecības sektorā bieži vien pastāv konflikts starp tradicionālajām nozares metodēm un novatorisku jaunu praksi, un ir iemesls lēnajam tehnoloģiju pārneses tempam nozarē.

SKYSTONE ir jauns Latvijas uzņēmums, kas ir uzstādījis sev drosmīgu un ambiciozu mērķi – mainīt vienu no tradicionālajām būvniecības nozares metodēm uz Latvijai novatorisku, bet pasaulē pārbaudītu un plaši pielietotu praksi.

Runa ir par mūsdienīgu tehnoloģiju un produktu, kas samazina vidi degradējošus procesus un aizstāj videi nedraudzīgus pildmateriālus. Tas maksā mazāk, notiek daudz ātrāk, un vismaz desmitkārtīgi samazina CO2 nospiedumu.

SKYSTONE Latvijā strādā 2 gadus un nodarbojas ar zema blīvuma šūnbetona AirForm izgatavošanu un iestrādi, izmantojot mobilo šūnbetona ražotni.

Sadarbībā ar Austrijas iekārtu ražotāju MAI International, Itālijas šūnbetona tehnoloģiju flagmani ISOLTECH un Holandes uzņēmumu Tillman Construction Chemicals, uzņēmums SKYSTONE piedāvā materiālu un pakalpojumu, kas racionalizē būvniecības procesus.

Par šo materiālu, tā pielietojumu, īpašībām un priekšrocībām stāsta SKYSTONE valdes loceklis un projektu vadītājs Raimonds Švanks.

Raimonds stāsta – Neskatoties uz to, ka šūnbetons ir pastāvējis jau veselu gadsimtu, ikdienā dzirdam, ka pat būvniecības nozares pārstāvji nav pazīstami ar šo daudzpusīgo produktu. "Kas tas ir?" un "Kāpēc es par to iepriekš neesmu dzirdējis?" ir biežāk uzdotie jautājumi.

Ir dzirdētas baumas par 1923. gada Zviedru patentu. Ja tā ir patiesība, tad šūnbetonam ir jau vismaz 100 gadi. Par šūnbetona faktisko izcelsmi joprojām notiek strīdi, taču tiek uzskatīts, ka tas tika izstrādāts Eiropā 1940. gados un 1950. gados tika ievests Amerikas Savienotajās Valstīs kā viegls grīdas izlīdzināšanas produkts, ko izmantot augstceltnēs.

Vēlāk, attīstoties šūnbetona ražošanas tehnoloģiskajiem procesiem un aprīkojumam, tas pakāpeniski kļuva plaši pazīstams Rietumeiropā un Skandināvijā, kur pieaugot vides aizsardzības prasībām, šobrīd tiek bieži pielietots.

Kas ir šūnbetons?

Šūnbetons ir rūpīgi izstrādāts cementa, ūdens un iepriekš veidotu putu maisījums. Šo materiālu sajauc līdz noteiktam blīvumam un iesūknē nepieciešamajā vietā. Tas ir ļoti plūstošs un viegli sūknējams. Lielākais izaicinājums ir pasargāt to no noplūdes, izbūvējot atbilstošas starpsienas vai veidņus, un atbilstošu ventilāciju gaisa izplūdei.

Izklausās ļoti vienkārši, taču spēt pareizi sajaukt sastāvdaļas, darīt to lielā ražošanas ātrumā un stabilā kvalitātē ir diezgan izaicinoši. Tas prasa būtisku ieguldījumu augsti specializētā aprīkojumā, kas tiek izgatavots pēc pasūtījuma un, protams - pieredzi. Iespējams, ka tieši šie ir faktori, kāpēc šobrīd Latvijā šūnbetons tiek joprojām uzskatīts par jaunumu.

Šūnbetonā izmantotās putas izskatās kā skūšanās krēms, un to daudzums tiek variēts, lai kontrolētu šūnbetona blīvumu atbilstoši katra konkrētā projekta prasībām. Ievadot betona javā kontrolēta daudzuma sintētiskas vai uz olbaltumvielām bāzētas putas, tās mehāniski un ķīmiski reaģējot ar betona javas sastāvdaļām, iekapsulē gaisu miljardos mikro burbuļu, tādējādi radot vieglu betonu, kura blīvums var būt pat tikai 200 kg/m3.

Šūnbetons var būt tik viegls, jo cementa daļiņas pārklājot mazos gaisa burbuļus, padara tos pietiekami stabilus, lai tie izturētu hidratācijas procesu, atstājot aiz sevis vienmērīgu gaisa tukšumu matricu. Atkarībā no pielietotās putu bāzes, mainās gaisa šūnu struktūra – slēgta, vai atvērta. Līdz ar to, šūnbetonu var izgatavot gan ūdensnecaurlaidīgu, gan ūdenscaurlaidīgu.

Kādas ir šūnbetona īpašības?

Kontrolēta un stabila mikro gaisa burbuļu ievadīšana betona matricā nodrošina gala produktam unikālās īpašības. Galvenās no tām ir:

 • zema strukturālā slodze uz grunti un konstrukcijām

 • augsta termoizolācija

 • laba skaņas absorbcija

 • minimāla ūdens absorbcija

 • izcila ugunsdrošība

 • augsta salizturība

 • ideāla plūstamība

 • laika gaitā tā fizikāli tehniskās īpašības tikai uzlabojas

 • viegli apstrādājams

 • neizdala pilnīgi nekādus kaitīgus ķīmiskus izgarojumus

 • nedzīvo grauzēji un kukaiņi

 • iespējams izgatavot gan ūdens necaurlaidīgu, gan ūdens caurlaidīgu

 • uzstādīšanas izmaksas ir zemākas, jo atkrīt produkta transportēšana

 • pilnībā pārstrādājams, ilgtspējīgs un videi draudzīgs materiāls 

Kur to izmanto un kāpēc?

Atkarībā no pielietojuma šūnbetonu var izvēlēties tā siltumizolācijas, skaņas izolācijas, sūknējamības, plūstamības, vieglās apstrādes, vieglā svara īpašību dēļ vai kā izmaksu taupīšanas alternatīvu pildījuma materiāliem. Visā pasaulē šūnbetonu izmanto celtniecībā, ceļu būvē, un ģeotehniskos risinājumos.

Jomu saraksts, kurās šis produkts var veicināt efektīvāku būvniecības procesu ir garš, taču, visbiežāk izmantotie šūnbetona pielietojumi ir sekojoši:

 • Grīdas pamatnes apakšslānis – monolīta pamatne, kas ar vienu, vieglu, bet izturīgu slāni aizstāj tradicionālās vairāku slāņu sistēmas, vienlaikus izlīdzinot, iekapsulējot un izolējot. 

 • Starpstāvu grīdas apakšslānis - ar vienu, vieglu un monolītu slāni nodrošina izlīdzinošo, paaugstinošo, iekapsulējošo, kā arī siltumizolācijas, akustiskās un ugunsdrošās izolācijas funkcijas.

 • Plakano jumtu slīpumu veidojošais slānis - samazina svaru un nodrošina siltuma un skaņas izolāciju. Iespējama uzstādīšana arī mērenos slīpumos.

 • Tukšumu aizpildīšana - izskalojumi, pamesti pagrabi, akas, šahtas, tuneļi, vecas pazemes cisternas, pamestas inženierkomunikāciju caurules. Šūnbetons viegli plūst un nerada papildus slodzi uz grunti.

 • Grunts nostiprināšana - ja pastāv slikti grunts apstākļi, šūnbetonu izmanto, lai izveidotu spēcīgu pamatni, vienlaikus samazinot grunts noslodzi.

 • Inženierkomunikāciju tranšeju aizpildīšana - aizsargā un nostiprina inženierkomunikāciju līnijas un novērš nepieciešamību pēc blīvēšanas.

 • Tiltu un ceļu pārvadu uzbērumu aizpildījumi - novērš nosēšanās riskus. Turklāt tiek novērsta sānu slodze uz balstiem.

 • Atbalsta sienu aizpildījumi - galvenā priekšrocība ir sānu slodzes samazināšana.

AirForm blīvums

Šūnbetona AirForm bīvumu var pielāgot pasūtītāja vajadzībām un prasībām, lai nodrošinātu vislabāko kompromisu starp izolācijas veiktspēju un strukturālo pretestību un to var izdarīt jebkurā brīdī, uz vietas, objektā. AirForm var izgatavot blīvuma diapazonā no 200 līdz 600 kg/m3. Atkarībā no blīvuma mainās produkta siltumvadītspēja un spiedes pretestība.

Ražošana objektā

SKYSTONE mobilā ražotne var saražot AirForm materiālu apjomā no 4 līdz 30 m3 stundā, uz vietas objektā un ar sūkņiem pārvietot līdz pat 600 m horizontāli un 50 m vertikāli. Ražošanas iekārta aizņem tikai 10 m2.

Pilnībā pārstrādājams

Šūnbetons ir lielisks mūsdienīgs, zaļš materiāls izmantošanai ikdienas būvniecībā ar salīdzinoši zemu oglekļa pēdu. Tam ir zemāks CO2 nospiedums visā tā dzīves ciklā, salīdzinot ar citām izolācijas metodēm vairāku faktoru dēļ: tā izgatavošana objektā, augstais gaisa saturs, ilgmūžība, tas ir viegli apstrādājams un pilnībā pārstrādājams. Šo faktoru kopums būtiski samazina ietekmi uz apkārtējo vidi.

Cik maksā šūnbetons AirForm?

Šis joprojām ir visbiežāk uzdotais un izvēli noteicošais jautājums. Ātrā atbilde – ja ņemam vērā visus izmaksu aspektus, tad šūnbetons maksā mazāk par tradicionālajām, jeb pareizāk būtu teikt – jau novecojušajām metodēm. Šūnbetona izmaksas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem, tostarp, bet ne tikai: nepieciešamais šūnbetona blīvums, projekta izmērs, atrašanās vieta, vietas apstākļi un citi. 

Ir svarīgi saprast, ka vērtējot šūnbetona izmaksas, tāpat, kā jebkura materiāla izmaksas, ir jāņem vērā pilnīgi visi izmaksas ietekmējošie faktori, t.sk. materiāla piegādes izmaksas, materiāla novietošanai un darba veikšanai nepieciešamās vietas izmērs, tā iestrādei nepieciešamais laiks, darbaspēka apjoms un izmaksas, kā arī materiāla iestrādes tehnoloģiskā procesa sarežģītības pakāpe.

Šūnbetonam AirForm par labu runā sekojošais:

 • iestrādei ir minimālas piegādes izmaksas, jo tas tiek saražots uz vietas objektā. 

 • nav nepieciešama materiāla novietne, jo tas tiek izgatavots iestrādes brīdī.

 • iestrāde notiek ātri, jo tas ir viegli plūstošs, iekapsulējošs, pašizlīdzinošs un pašblīvējošs.

 • mobilā ražotne var saražot šūnbetonu apjomā no 4 līdz 30 m3 stundā.  

 • iestrādi veic zinoša SKYSTONE komanda un pasūtītājam nav jānoslogo savi darbinieki. 

 • šūnbetona ražošanas iekārta aizņem tikai 10 m2 laukumu un ja tas ir nepieciešams, tā var būt novietota krietnu distanci no objekta, jo šūnbetonu var sūknēt pa caurulēm līdz pat 600 m horizontāli un 50 m vertikāli.

Salīdzinot šūnbetona AirForm izmaksas ar citiem pildījuma materiāliem un metodēm, vislielākais ietaupījums tiek novērots ražošanas un piegādes izmaksās, iestrādes darba spēka izmaksās un projekta laika grafika ietekmē. Šūnbetons AirForm tiek ražots uz vietas, kas nozīmē, ka jums ir nepieciešams transportēt tikai 10 procentus, salīdzinot ar to, kas nepieciešams alternatīvām metodēm.

Ar vienu kravas automašīnas kravu sausā cementa var saražot līdz pat 120 m3 šūnbetona, kas ir līdzvērtīgs apjoms 10 kravas automašīnu kravām. Šūnbetona pielietošana novērš vajadzību pēc karjeriem, kravas automašīnām, ekskavatoriem, iekrāvējiem utt., veicot rakšanas darbus un apstrādājot lielos daudzumos iegūto minerālo materiālu. Tas samazina ar satiksmes kontroli, uzraudzību un ar citiem atbalsta pakalpojumiem saistītās izmaksas, kuras kļūst mazākas, pabeidzot darbu ātrāk.

Izmantojot šūnbetonu AirForm, tiek samazināta ietekme uz klimatu un būvniecības procesi tiek racionalizēti. Pasaulē šis produkts tiek izmantots aizvien vairāk un ietaupa naudu un laiku visiem, kuri zina, kā to izmantot.

 gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image
gallery image

Jūs varētu interesēt arī


Satura mārketings

SIA Kurbads un Ko detailinga centrs – auto aizsardzība vairāku gadu garumā

SIA Kurbads un Ko detailinga centrs – auto aizsardzība vairāku gadu garumā

Kurbads ir uzņēmums, kas nebeidz tiekties pēc izcilības un k...

Satura mārketings

BIZNESA TRANSFORMĒTĀJS – MODERNA NOLIKTAVA

BIZNESA TRANSFORMĒTĀJS – MODERNA NOLIKTAVA

Modernās informācijas sistēmas, preču plūsmu pārvaldība un n...

Satura mārketings

Lai vētras laikā nav jāpaliek tumsā

Lai vētras laikā nav jāpaliek tumsā

Aiz loga uzpūš vēja brāzma, elektroierīces nopīkstas un visa...